Sports

Stanbic Uganda Cup: Round Of 64 Kicks Off Amidst Anxiety, Huge Expectations

Every club, those in the Star Times Uganda Premier League, Star Times FUFA Big League, Regional leagues and non league sides are eager to leave a statement of intent as they engage in this oldest knock out championship.

Already, Mbarara City Football Club became the first club to qualify to the round of 32 stage for the Uganda Cup when they beat Kakira United 2-1 on Monday game.

Solomon Okwalinga and Brian Aheebwa scored for the visitors. Johnie Obonga replied for the Eastern region side to create a tense finish for the match.

Other Games on Tuesday.

More matches for the round of 64 matches continue on Tuesday, 21st January 2020.

Defending champions Proline playing Katwe United at the Star Times Stadium, Lugogo on Tuesday.

North Eastern region side StarLight play host to Tooro United at the Star Light SSS Ground in Amuria district.

At the Kiryandongo Church of Uganda play ground, home team Kiryandongo Town Council shall entertain Kigezi Homeboyz.

The games will progress through to Sunday.

Played since 1971, the Uganda Cup is arguably the most prestigious knock out tournament in Uganda.

The winner of the Uganda Cup qualifies to represent Uganda at the CAF Confederation Cup.

Last year’s champions were Proline FC who beat Bright Stars 5-4 in tense post match penalties after normal time had ended 1 goal apiece.

Round of 64 Fixtures (Dates and Venues confirmed):

Tuesday, 21st January:

  • Katwe United Vs Proline – StarTimes Stadium, Lugogo
  • StarLight Vs Tooro United – Star Light SSS Ground, Amuria
  • Kiryandongo Town Council Vs Kigezi Homeboyz – Kiryandongo Church of Uganda Ground

Wednesday, 22nd January:

  • Kajjansi United Vs Vipers – Mutesa II Wankukukuku
  • Busia Young Vs Busoga United – Busia Intergrated Primary School, Busia
  • Bugamba Vs Onduparaka – Bugamba Ground

Thursday, 23rd January:

  • Koboko Rising Stars Vs Bright Stars – Nyarilo Ground, Koboko
  • Super Eagles Vs SC Villa – Pece War Memorial Stadium, Gulu
  • Young Elephants Vs Maroons – Olwio St Mark Ground, Nwoya
  • Six O’clock Vs Kitara – Kizinda Play ground
  • Kampala University Vs Kataka – Kampala University, Luweero
  • Gagaba Vs Kiboga Young – Buziga Islamic Ground

Friday, 24th January:

  • Mvara Boys Vs BUL – Arua PTC Ground
  • Catida Vs KCCA – Star Times Stadium, Lugogo
  • Lugazi Municipal Vs URA – Mehta Stadium, Lugazi
  • Soroti Vs Kansai Plascon – Soroti Stadium
  • Chimpanzee Vs Nyamityobora – Ntandi Ground
  • Fire Fire Vs Light SSS – Kyambogo College Ground
  • FHL Vs Ndejje University – Illi Valley Ground
  • Free Stars Vs Saviours – UCU Ground, Mukono

Saturday, 25th January:

  • Admin Vs Police – Paya Primary School ground, Tororo
  • Bugoigo Vs Wakiso Giants – Bugoigo Ground, Buliisa
  • Sansiro Vs Kyetume – Omerien Primary School, Kumi
  • Mbale Garage Vs UPDF – Mbale SSS, Ground

Sunday, 26th January:

  • St Marys Vs Express – Nabweru
  • Kigezi Vs Bukedea Town Council – Kabale Municipal Ground
  • Dove Vs New Villa – Katusabe Ground, Masindi
  • Gadafi Vs MYDA – Gadafi Ground, Jinja
  • U-Touch Vs Water – Pece War Memorial Stadium, Gulu
  • Luweero United Vs Doves All Stars – Kasaala Ground, Luweero
  • Spartans Vs Paidha Black Angels – Mashariki Ground, Katale (Off Entebbe road)

To Top